Żywotność opon

Awatar lwie

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek co wpływa na fakt, że jeden kierowca przejechał na swoim komplecie opon 20 000km a inny jeździ już 40 000km i jeszcze ma całkiem sporo bieżnika? Czy wiesz co jaki czas zaleca się wymianę opon na nowe i ile lat mogą mieć używane opony?

Żywotność opon – od czego zależy

Żywotność opon to jedna z najistotniejszych kwestii w czasie dokonywania zakupu opon do swojego samochodu. W szczególności dotyczy to kwestii opon całorocznych na których będziemy poruszać się zarówno latem jak i zimą. Wysoki bieżnik to większa odporność na aquaplaning, lepsze wgryzanie się w śnieg oraz teoretycznie możliwość przejechania dłuższego dystansu. Niestety wysoki bieżnik wiąże się również z większym hałasem zewnętrznym oraz większymi oporami toczenia. To właśnie dlatego sportowe opony posiadają niższą wysokość bieżnika. Dodatkowo wysoki bieżnik szybciej się ściera ze względu na wyższy opór toczenia i szybsze nagrzewanie się gumy. Możliwość dłuższego używania opon jest również związana z faktem jakim samochodem się poruszamy i jakie ładunki przewozimy. Jeżeli auto posiada wysoką moc, przewozi ciężkie ładunki a kierowca charakteryzuje się agresywnym stylem jazdy – nie oszukujmy się, opony mogą dość szybko się zużyć.

Żywotność opony

Jak przedłużyć żywotność opon?

Po pierwsze chcielibyśmy zaznaczyć, że rok produkcji opon nie ma wpływu na żywotność opony. Właściwie przechowywana opona może być śmiało założona nawet 3 lata po wyprodukowaniu. Tak więc największy wpływ na żywotność opon nie ma wcale rok produkcji, a wiedza kierowcy co robić aby odpowiednio je używać.

Należy pamiętać, aby regularnie sprawdzać ciśnienie w kołach i pompować koła do odpowiednich wartości. Zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie ciśnienie w kołach powoduje nierównomierne zużycie bieżnika. Objawia się ono przedwczesnym zużyciem czoła opony (w przypadku zbyt wysokiego ciśnienia) lub przedwczesnym zużyciem barków opony (w przypadku zbyt niskiego ciśnienia).

Kolejnym ważnym czynnikiem wydłużającym żywotność opon jest ustawienie właściwej geometrii kół. Warto poświęcić te 150zł – 250zł przy zakupie nowych opon i przy okazji ich wymiany zweryfikować geometrię zawieszenia. Dlaczego? Ponieważ w czasie używania pojazdu, szczególnie w warunkach zimowych kiedy na drodze znajdują się spore ilości soli drogowej, wody, i dziur, zawieszenie może ulec rozregulowaniu. Po zamontowaniu nowych opon do takiego pojazdu może się okazać, że za kilka tysięcy kilometrów zamiast bieżnika, widzimy druty. Dodatkowo złe ustawienie geometrii powoduje również większe spalanie i nie pozwala na 100% wykorzystanie potencjału opon.

Równie istotnym czynnikiem wydłużającym żywotność opon jest równomierne i prawidłowe obciążanie pojazdu. Każda opona posiada indeks nośności informujący jakie maksymalne obciążenie może na siebie przyjąć pojedyncza opona. Indeks ten jest przeliczany oczywiście na kilogramy. Jeżeli nasz samochód powinien posiadać oponę o zwiększonym indeksie prędkości – to trzymajmy się zalecenia producenta pojazdu i stosujmy mocniejszą oponę. Zbyt słaba opona może po porostu nie wytrzymać obciążenia i pęknąć w najmniej oczekiwanym momencie. Chyba żaden kierowca nie chce przedwcześnie zakończyć jazdy z powodu pękniętej opony.

Ostatnim czynnikiem wydłużającym żywotność opon jest sam kierowca – świadomy kierowca. Żadna, choćby najnowocześniejsza opona nie jest w stanie pokazać swoich możliwości bez odpowiedniego użytkowania. Jeżeli kierowca użytkujący pojazd nie dba o opisany powyżej parametry, oraz wyróżnia się agresywnym stylem jazdy, to niestety wpłynie to negatywnie na żywotność jego opon.

Żywotność opon – ile kilometrów?

Niestety nie da się jednoznacznie odpowiedzieć jaka jest żywotność opon. Co więcej nie da się porównać nawet 2 takich samych opon – chyba że w laboratoryjnych warunkach. Ale jak wiemy, w takich warunkach kierowcy się nie poruszają. Poruszają się za to w zmiennych warunkach drogowych, z różnym obciążeniem, różnymi samochodami, oraz cechują się odmiennym stylem jazdy. Stąd też nie można jednoznacznie powiedzieć ile kilometrów można przejechać na konkretnej oponie. Według statystyk przeciętna opona jest w stanie być używana przez około 50 000km – 80 000km. Oczywiście, opony klasy premium cechują się dłuższą żywotnością niż opony klasy budżetowej.

Jak długo można jeździć na oponach?

Ponownie z przykrością musimy stwierdzić, że nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Przeciętny kierowca używa swoich opon przez około 4-5 lat. Oczywiście mówimy tu o oponach sezonowych, które są wymieniane przed każdym sezonem letnim i zimowym. Jeżeli jakiś kierowca używa przez cały rok opon zimowych, lub zakupił opony całoroczne, to oczywiście okres użytkowania jego opon będzie odpowiednio krótszy. Natomiast, aby wydłużyć czas eksploatacji swoich opon, pamiętajmy o zasadach które zostały opisane w podpunkcie: Jak przedłużyć żywotność opon? oraz Żywotność opon – od czego zależy. Jeżeli odwiedzasz sprawdzonego mechanika, który posiada doświadczenie w obsłudze opon to na pewno udzieli Ci informacji w jakim stanie obecnie są Twoje opony. Rozcięcia na boku, siatka starzeniowa, lub data produkcji ponad 10 lat, to kilka z czynników wpływających na konieczność wymiany opon na nowe.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *